054-2212271 / 054-4703840

כתבה ב"שישי בגולן" – ההצגה "מעשיות ומעשים"

על ההצגה "מעשיות ומעשים"

הצגה הבנויה משלושה סיפורים קצרים של ש"י עגנון הועלתה לאחרונה בכפר חרוב. רונית ויגאל אוחנה, מההרחבה בכפר חרוב, הם הבימאית והשחקן. השחקן הנוסף הוא דן סודרי.

להתרגשות רבה, גרמה לאחרונה הצגתם של רונית ויגאל אוחנה, "מעשיות ומעשים", עד הועלתה במועדון כפר חרוב, בפני כמאתיים צופים. חברי כפר חרוב ותושבי אבנ"י אית"ן וחיספין, דתיים וחילוניים יחד, בני כל הגילאים, תלמידי בתי הספר ומבוגרים באחד, נהנו בקהל.

רונית ויגאל אוחנה, בני 37, המתגוררים בהרחבה של כפר חרוב עם בתם הפעוטה-אריאל, עוסקים בתיאטרון שנים רבות, והגיעו לגולן ממרכז הארץ, לפני מעט פחות משנה. השניים, היא בימאית והוא שחקן תיאטרון, יצרו קשר עם תיאטרון "מרא"ה" בקריית שמונה ונפגשו עם מנהלו האמנותי, רועי רשקס. האחרון התלהב מהעובדה שעסקו בעבר רבות בעיבודים של ש"י עגנון, יגאל כשחקן ורונית כבימאית.

רשקס חיפש לאחרונה חומרים להפקות חדשות עבור התיאטרון, להצגות שמתאימות לקהל של בתי ספר ומוסדות חינוך, עם דגש על קהל הדתי, בשל העובדה שבצפון יש נוער דתי רב ויש עבורם פחות היצע בשוק ההצגות.

רונית: " החיבור של עגנון נראה לו פוטנציאלי. כך בחרנו שלושה סיפורים מקסימים : 'הפרוטה', 'מעשה העז' ו'מאויב לאוהב', שלושה סיפורים קצרצרים של עגנון, שצרפנו זה לזה, מתוך מחשבה שיש קו מקשר בין שלושתם, והוא המסלול שעבר העם היהודי מגולה לגאולה. זהו קו שמקביל למסלול הביוגרפי של עגנון, שהיה ציוני פעיל. הקו מתחבר להשקפת העולם שלי ושל יגאל. אנחנו מאמינים ב'לקום ולעשות מעשה', בכוחו של המעשה בפועל.

"בהצגה יש שני שחקנים, יגאל ודן סודרי. במטרה לאייש את תפקידו של השחקן לצדו של יגאל, שיוכל לענות על דרישות התפקיד, נסענו לחיספין, לבקר חבר'ה שלומדים אצל הרב אגוזי, והגיעו עם נשים ומשפחות בעקבות הרב. חברי הקבוצה לומדים עם הרב אגוזי יומיים בשבוע וחלקם לומד יום נוסף במכללת תל חי. כך הכרנו את דן, שיש לו מעט רקע במשחק. מדובר בבחור דתי, שעשה עימנו את החזרות במועדון כפר חרוב, מקום עם הרבה השראה, על המצוק עם הנוף המדהים.

"עבדנו ימים ארוכים, המפגש שלנו אתו היה באמת מפגש בין דתיים וחילוניים, הרי אנחנו חילוניים גמורים, והייתה עבודה הדדית מפרה. הוא הביא את הידע מהבית הדתי מהמסורת, את הדברים הקטנים. בזכות דן, הכנסנו זמירות, אותן שרים בבית הכנסת, שאינן בסיפור המקורי. הוא הכניס להצגה רבדים עמוקים של דתיות, זה היה מאוד מלמד עבורנו".

פתוחים להצעות

רונית: " בתמורה לשימוש במועדון לחזרותינו, נתן התיאטרון לכפר חרוב הצגה שהעלינו בחדר האוכל של היישוב. לערב זה, הזמנו את תושבי כפר חרוב, חיספין ואבנ"י אית"ן וזה גם עבר מפה לאוזן. ואכן הגיעו קבוצות גדולות מאוד מחיספין ואבנ"י אית"ן, בכלל זה גם הרב אגוזי עצמו.

"למרבה המזל, המופע נערך בחדר האוכל, הקהל פשוט גדש את המקום. זו הייתה הפתעה נהדרת, תענוג, עם אנרגיה מדהימה מהקהל. הקהל היה כל כך מעורב, כל כך מיוחד. אנשים מכל הגילאים, קטנים ובני נוער, צעירים ומבוגרים.

"ההצגה ארכה חמישים דקות ובדיעבד הצטערנו שלא נשארנו לערוך שיח עם הקהל. אם נערוך מפגש נוסף כזה נמשיך אותו בדיון, כפי שאנחנו עושים בהצגות שיצרנו עד כה. לאנשים לקח זמן רב לעזוב. הם נשארו במקום, ניגשו אלינו ואל דן ושוחחו אתנו זמן רב.

"למחרת ההצגה כאן, הייתה פרמיירה חגיגית בתיאטרון 'מרא"ה' בקריית שמונה וכרגע אנחנו מחכים שההצגה תתחיל להימכר, לבתי ספר, לקהלים שוחרי ספרות ועגנון, זה כבר לא כל כך תלוי בנו".

כמה זמן נמשכה העבודה על ההצגה?

"כחודש וחצי חזרות, אך לפניהן עורכים עיבודים, בחירות אומנותיות, עבדנו מאוד אינטנסיבי, כדי להספיק להעמיד את ההצגה עד תחילת ינואר, כך שתשווק כבר השנה".

הרחקתם לעבור לגולן, אפשר לחיות כאן ממקצוע כזה?

"אנחנו עושים דברים נוספים, כמו מופעי סיום, למשל. כשהגענו, עשינו את בר המצווה של ילדי כפר חרוב, מופע מאוד מוצלח, לפי דברי החברים.

יגאל: "עניין הפרנסה באמת מורכב. אני שחקן ויש הצגות שאני ממשיך לעשות במרכז. אני גם עוסק בווידאו ובהקלטות וזה נגדע, כי הקליינטורה במרכז לא עקבה אחריי לגולן, חוץ מדברים מסוימים שאינם דורשים הגהה לכאן לגולן, כמו השלב הסופי של המיקסים אותו אני עושה כאן, ושולח דר האינטרנט. הענף המרכזי שלנו הוא הפקת מופעים גדולים, יישובים, ימי עצמאות, חגי יובל. אנחנו נותנים מענה שלם שכולל הקלטות, וידאו, כתיבה, העמדה, בימוי, לוקחים הכל עלינו.

"אנחנו מחפשים את דרכנו כאן. כרגע אני מפיק, ביחד עם בחור נוסף מהיישוב, סרט תדמית-תכלית, עבור כפר הנופש בכפר חרוב, שמייעדים אותו להקרנה בפני קבוצות תיירים, שרוצות רקע על האזור. אנחנו מקווים שאט אט נצבור כאן אנשים שמכירים אותנו וירצו לעבוד אתנו".

דניאלה שאול

חברת קידום אתרים מקצועית ואיכותית חברת קידום אתרים